Тернистий шлях математики як науки

Характерною особливістю сучасного етапу розвитку математики є її тісна плодотворна взаємодія з науками й практичними проблемам, які стосуються безпосередньо людини й суспільства. Попередні її істотні зв’язки з фізикою доповнюються цими новими зв’язками.

Александров О. Д.

Протягом часу існування людство минуло величезний шлях від незнання до знання і південь від неповного знання до більш повного й здійсненого. Попри те що, що це шлях призвів до відкриттю багатьох законів природи й побудувати надзвичайно цікавою картини світу, щодня приносить нові відкриття, нове насичення недостатньо вивчені, а де й повністю невідомі таємниці природи. Але, щоб просунутися до області незвіданого якнайдалі й гордо поставити на службу суспільству нові сили природи, наука повинна сміливо вриватися у ті області знання, якими людство цікавилося ще досить серйозно чи котрі через складність панівних там явищ здавалися недоступними нашому пізнання.
На очах нашого покоління наука зробила колосальний крок у вивченні законів природи й використання отриманих знань. Варто сказати про вразили уяву успіхи для підкорення космосу, і дослідженнях внутрішньоатомних явищ, і навіть перші операціях на серце. Те, було так недавно невідомих, поза уявлень покупців, безліч тим паче поза ними практичної діяльності, тепер ввійшло у звичку й ввійшло наша життя. Успіхи медицини дозволили повернути до активного життя багатьох, начебто, безнадійно хворих людей, котрим було втрачено радість сприйняття краси навколишнього світу.
Математика починає набувати дедалі більше значення економіки, організації виробництва, соціальній та соціальних науках.
Становище математики світі далеко ще не хоч він був сто чи тільки років тому. Математика перетворилася на повсякденне знаряддя дослідження, у фізиці, астрономії, біології, інженерній справі, організації виробництва та багатьох інших галузях теоретичної і прикладної діяльності. Багато великі лікарі, економісти й фахівці у сфері соціальних досліджень вважають, що подальший прогрес їх дисциплін тісно пов'язані з ширшим і повнокровним використанням математичних методів, ніж було до нашого часу.
За тисячоліття свого існування математика пройшла великий і важкий шлях, протягом якого неодноразово змінювався її характер, утримання і стиль викладу. Від первинних уявлень про відрізку прямий як найкоротшому відстані між двома точками, від предметних поглядів на цілих числах не більше першого десятка математика дійшла освіті багатьох новопонять і сильних методів, які їх у могутній засіб дослідження природи й гнучке знаряддя практики. Від примітивного рахунки у вигляді камінчиків, паличок і карбів на стовбурі дерева математика розвинулася в велику струнку наукову дисципліну зі своїм предметом дослідження та специфічними глибокими методами. Вона виробила власну мову, дуже економний і точний, який виявилося винятково ефективним як всередині математики, а й у численних областях її застосувань.
Хоч як великі успіхи наукового пізнання, ми помічаємо чимало закутків, ще досить досліджених і вимагають додаткових зусиль, іноді дуже значних. Назвемо процеси мислення, причини розвитку психічних захворювань, управління пізнавальної діяльністю. У той самий час ми всі віддаємо усвідомлювали у цьому, наскільки важливе можливо швидше просунути вперед наше розуміння цих явищ. Справді, якби нам були відомі досить точно процеси мислення, це дозволило б полегшити і прискорити навчання дітей і дорослих, придбати нові можливості у лікуванні психічних захворювань. Але це завдання настільки складні, що суто експериментальними шляхами їх дозволити немає жодних надій. Необхідно залучити зовсім інші можливості пізнання, зокрема шлях математичного моделювання цих процесів і подальшого одержання логічних наслідків, вже доступних безпосередньому спостереженню. Цей прийом виправдав себе в багатьох областях знання — в астрономії, фізиці, хімії тощо.
Ми цього часу наголошували на математиці лише як про знаряддя дослідження, у інших галузях знання і набутий практичної діяльності. Цей аспект тісно пов'язані з прогресом самої математики, з розширенням поля її досліджень, розвитком її основних понять і нових концепцій. Поки ж ми обмежилися лише поглядом її у з позицій споживача, з позицій визначення її цінності у розвиток людської культури та громадського добробуту. У цьому плані математика займає цілком випуклість. І хоча саму себе не виробляє матеріальних цінностей так і безпосередньо не вивчає навколишній світ, вона чинить у цьому неоціненну допомогу людству.

Немає коментарів:

Дописати коментар